Pierwsza składowa wczesnej interwencji
Wczesne rozpoznanie nieprawidłowych symptomów oraz określenie stopnia ryzyka autyzmu przy użyciu narzędzi do badań przesiewowych, których skuteczność została zweryfikowana w zakrojonych na szeroką skalę badaniach naukowych.
Wczesne rozpoznanie i ocenę stopnia nasilenia symptomów mogących wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu specjaliści Centrum Adesse prowadzą w oparciu o zweryfikowane i poparte wynikami badań naukowych narzędzia do badań przesiewowych (SACS-R).
Badania przesiewowe pierwszego stopnia mają na celu wyłonienie dzieci z wczesnymi symptomami zaburzeń komunikacji i zachowań społecznych z całej populacji dzieci w danym przedziale wiekowym. Wykonywane są przy użyciu 4 kart obserwacyjnych zawierających próby dostosowane do wieku dziecka – w 8, 12, 18 i 24 miesiącu życia.
Wysoka skuteczność narzędzi przesiewowych używanych w Centrum Adesse została potwierdzona podczas zakrojonego na ogromną skalę projektu naukowego zrealizowanego w latach 2006-2008 w stanie Victoria, Australia. W projekcie tym przebadano ponad 22 tysiące dzieci w wieku od 8 do 24 miesiąca życia. W trakcie badań przesiewowych pierwszego stopnia wyłoniono 216 dzieci, które następnie zostały skierowane na badania drugiego stopnia. W następstwie tych badań grupa ta została zawężona do 110 dzieci, spośród których u 89 ostatecznie zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu, a u kolejnych 20 stwierdzono opóźnienia rozwojowe i/lub językowe.
Centrum Logopedyczne Adesse jest pierwszym w Polsce ośrodkiem pracującym przy użyciu narzędzi przesiewowych programu SACS. Szkolenie z ich stosowania, zorganizowane przez dr Joannę Kwasiborską-Dudek, przeprowadziła w dniach 3-4 maja 2011 r. jedna z autorek narzędzi, prof. Cheryl Dissanayake z The School of Psychological Science australijskiego La Trobe University, dyrektorka Olga Tennison Autism Research Centre (OTARC) w Melbourne.
Stosowana obecnie, zrewidowana wersja narzędzi SACS (SACS-R) jest ich udoskonaloną wersją opracowaną w celu poprawy właściwości psychometrycznych. Karty SACS-R używane w Polsce zostały przetłumaczone i opracowane pod względem merytorycznym przez dr Joannę Kwasiborską-Dudek. W chwili obecnej do ich stosowania uprawnionych jest jedynie 120 osób z całej Polski, które ukończyły szkolenie poprowadzone 21 i 22 lipca 2014 r. przez dr Josephine Barbaro z Uniwersytetu La Trobe, jedną ze współautorek narzędzi SACS